Jdi na obsah Jdi na menu
 


Originální název plemene : Chihuahua

Země původu : Mexiko

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Společník

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 12-14 let

Hmotnost : 0,5-2,7 kg

Výška : 15-23 cm

Historie
Dávná historie čivavy je zahalena rouškou tajemství. O jeho vzniku existuje několik teorií. Nejpravděpodobnější z nich je ta, která tvrdí, že čivava je potomkem větších a zavalitějších psů, zvaných tečiči. Tito byli velmi oblíbeni u středoamerických indiánů, kteří je považovali za posvátné a chovali je k náboženským účelům. Dnešní podobu získal tento pes díky šlechtění chovatelů z USA. Standard tohoto plemene byl uznán FCI v roce 1942.

Typy
Toto plemeno se objevuje ve dvou varietách - krátkosrsté a dlouhosrsté.

Všeobecný vzhled
Čivava je nejmenším zástupcem psů na světě. Jeho hlava je mírně zaoblená, s prodlouženým temenem a lebka má výrazný tvar jablíčka. Oči jsou velké a kulaté, mají tmavou nebo rubínovou barvu, u světlých jedinců může být barva očí i světlá. Uši jsou poměrně velké a nápadné, a jsou vztyčené. Tělo je krátké, s rovným hřbetem. Ocas je středně dlouhý, je vysoko nasazený, nesen nahoru do oblouku nebo zatočený špičkou k bedrům.

Srst a barva srsti
Toto plemeno se objevuje ve dvou varietách - krátkosrsté a dlouhosrsté. U krátkosrstých psů je srst na celém těle krátká a přiléhající, na krku a na ocase může být delší. Je měkká a lesklá a nesmí se tvořit ostrůvky chybějící srsti. Srst dlouhosrstých jedinců je jemná a hedvábná, rovná nebo mírně vlnitá s nepříliš hustou podsadou. Na uších, zadní straně končetin a na ocase tvoří třásně. Přípustné jsou všechny barvy srsti v různých odstínech a kombinacích.

Povaha
Přes svou trpasličí velikost je čivava velmi odvážný a ostražitý. Je to inteligentní psík s roztomilým a přátelským chováním. Má milou a přítulnou povahu.

Společenská charakteristika
Čivava je nejšťastnější schoulený v klíně svého pána. K celé rodině je velmi přítulný a k jednotlivým členům silně přilne. K ostatním psům se chová dobře, ale je odvážný a nezalekne se ani větších psů, přednost však dává společnosti jedinců svého plemene. Soužití s jinými domácími zvířaty bývá bez problémů, čivava se s nimi ochotně a rád přátelí.

Vztah k dětem
I když je nejmenší ze všech psů, není to žádná hračka pro děti. Tento psík je velmi hravý a má rád děti, ale hodí se spíše k dětem odrostlejším, které chápou, jak se k němu mají chovat a při hře mu neublíží.

Výchova
Tento pes, stejně jako každý jiný, by měl být vychováván k poslušnosti. Velmi dobře se učí, a je zvědavý a sebevědomý. Jeho výchova však musí být důsledná, protože agresivní a nevychovaný čivava není dobrou ozdobou svého pána.

Držení
Čivava je spokojený i v malém bytě, jeho nároky na prostor jsou velmi malé. Jeho pelíšek by měl být umístěn tak, aby z něj psík měl co nejblíže k pánovi a ostatním členům rodiny. Tento pes by neměl být uzavírán v jiné místnosti, než se nachází jeho lidská rodina, protože je na všech jejích členech velmi závislý.

Pracovní využití
Čivava je typický společenský psík a není nijak pracovně využitelný.

Pohyb
Čivava nemá velké nároky na pohyb. Protože je malý, má dost pohybu doma. Stačí mu jedna procházka denně a lze ho přivyknout i na kočičí klozet.

Péče
Péče o srst krátkosrstých čivav není nijak náročná, stačí občasné vykartáčování gumovým kartáčem.Srst u dlouhosrstých psů je nutné pravidelně kartáčovat a koupat. Nutné je pravidelné čištění okolí očí, protože jim zůstávají nepěkné stopy po slzách. Občas psovi zkontrolujte chrup, jestli se netvoří zubní kámen, zvukovod je potřeba udržovat čistý a drápky se musí stříháním udržovat krátké, protože čivava je příliš lehký a při chůzi nevyvíjí na drápky dostatečný tlak, aby se samy obrušovaly. Tento psík je citlivý na zimu, vlhkost a průvan, proto jej před nepříznivým počasím chraňte třeba slušivým psím kabátkem.

Využití ke hlídání
K cizím osobám je čivava nedůvěřivý a svého pána dobře hlídá. Každou návštěvu vám velmi hlasitě ohlásí. Pro svou trpasličí velikost však nemůže být považován za skutečného hlídacího psa.

Vhodné sporty
Agility

Nejčastější onemocnění
"Neuzavřená fontanella v dospělosti; luxace kolenní čéšky; časná ztráta zubů"

Zvláštnosti plemene
Chov těchto psíků bývá značně problematický, což by si měl uvědomit každý chovatel ještě předtím, než nechá svou fenku nakrýt. Ve vrhu bývají obvykle asi 2 nebo 3 štěňata, která se ovšem rodí poměrně velká, a proto často přicházejí na svět císařským řezem. Dalším problémem bývá neuzavřená fontanela , která se v dospělosti u většiny psů uzavře, u štěňat však může vést k předporodním poraněním, což může mít za následek tzv. vodnatelnost hlavy. Každý, kdo má zájem o pořízení čivavy si musí uvědomit, že je to pes, jako každý jiný, který má své potřeby, a ne hračka.

Příprava na výstavu
Každý pes by se na svou výstavu měl začít připravovat již jako štěně. K dobrému ohodnocení je potřebné, aby uměl stát v klidu ve výstavním postoji a uměl se ladně pohybovat na vodítku ve výstavním kruhu. Pes by neměl působit bázlivě, proto je dobré absolvovat nejprve výstavu jako pozorovatel. Pejsek zde navykne na rušnou atmosféru a přítomnost mnoha dalších lidí a psů. Také by měl být připraven na dotek cizí osoby, protože rozhodčí může kontrolovat chrup psa i varlata u samců.

Výživa štěněte
Ke svému správnému růstu potřebuje štěně vyváženou a plnohodnotnou stravu, obohacenou o vitamíny a minerální látky.

Výživa dospělého psa
Strava u dospělého psa má významný vliv na jeho zdraví, kondici i kvalitu srsti. Ve specializovaných prodejnách je k dostání více druhů kvalitního, kompletního krmiva pro malá plemena, které budou psovi vyhovovat podle chuti a také uspokojí jeho potřeby.

Výživa starého psa
Starý pes má již jiné nároky na stravu než pes, který je v aktivním dospělém věku. Ve specializovaných prodejnách najdete i stravu pro psí seniory, která plně uspokojí potřeby psa v tomto věku.

Dovětek pro budoucí majitele
Čivava je opravdový psí mazlíček. Za vaši lásku a péči se vám odmění svou přítulností a něžností, a bude vám statečným ochráncem a skutečným psím přítelem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

co dělat když čivavě nestojí ouška

(menčíková, 25. 7. 2015 19:01)

chci se zeptat,mé čivavě je rok a nestojí mu ouška,co se stím dá dělat?

Re: co dělat když čivavě nestojí ouška

(Rrrrrrrrrr. , 18. 11. 2016 17:47)

Kširy (sama mám 3 čivavky)

Jak dlouho jsou čivavy těhotné

(sara sta., 15. 12. 2009 17:52)

Dobrý den jak dlouho jsou čivavy těhotné????

Re: Jak dlouho jsou čivavy těhotné

(tinka, 5. 8. 2013 20:17)

Co je lepší...

(Čivavka, 15. 8. 2009 11:05)

Ahoj, potřebovala bych s něčím poradit. Zanedlouho budu mít čivavu a zajímalo by mě, co je pro ní lepším normální obojek nebo ten postroj....
Předem díky za odpověď :o)
A máš super stránky!!!!!!!

Re: Co je lepší...

(Šárka, 30. 5. 2011 18:19)

zaručeně lepší je postroj už vzledem k tomu jak je čivava malinká obojek bych nedoporučovala mám skušenosti

KatuShka

(KatuShka, 7. 7. 2009 13:39)

jj..moc hezky napsaný..jinak kamarádka má taky čivavu, do té chvíle než si ji pořídila mi toto plemeno nic neříkalo,ale je moc super a (aspoň ten její čivavák) má při procházkách překvapivě velkou výdrž:o)

....fakt supééééér.....

(Jitulieta, 10. 4. 2007 9:07)

Tohle je moc pěkně napsané.Tady si může každý kdo má zájem najít to své ke svému psímu mazlíčkovi:o).Je to prostě moc pěkně udělaný ,jen tak dál ještěrko :o))